Koszt pompy ciepła

Pompa ciepła – jak działa?

Pompa ciepła w celach grzewczych wykorzystuje zasadę termodynamiki – pompa pobiera ciepło z ziemi, a następnie odprowadza je do ogrzania domu. Wspomniane ciepło jest przekazywane za pomocą specjalnego czynnika roboczego, którego funkcję może pełnić m.in. woda, powietrze, amoniak lub propan.
Instalacja bazuje na energii, której naturalne pokłady tworzą ziemia, woda i powietrze. Dzięki temu jest rozwiązanie przyjazne środowisku, a także… portfelowi. Koszty eksploatacji pompy ciepła są niższe niż w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych. I w przeciwieństwie do nich działają również latem.

Grzanie pompą ciepła – ja to działa?

Pompa ciepła to zamknięty układ, wewnątrz którego krąży czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.
W wymienniku ciepła zwanym parownikiem czynnik roboczy ulega procesowi odparowania. Pobierając w ten sposób energię cieplną z powietrza. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. W wymienniku zwanym parownikiem czynnik w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega odparowaniu. Odbiera przy tym energię cieplną z dolnego źródła. Potem czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie.

Chłodzenie mieszkania pompą ciepła – na czym to polega?

Chłodzenie pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby: aktywny lub pasywny.
Pasywne, zwane również statycznym, wykorzystuje różnicę temperatur między gruntem i powietrzem w pomieszczeniu w okresie letnim. Zaletą systemu jest to, że obywa się bez pracy sprężarki, dzięki temu zużywa mniej energii. Należy pamiętać, że temperatura gruntu w miarę upływu lata rośnie, co sprawia, że efektywność chłodzenia staje się mniejsza. Stan ten nie dotyczy pompy ciepła w układzie woda-woda, które wyróżnia większa stabilność temperaturowa – praktycznie przez cały rok temperatura wód gruntowych jest taka sama, dzięki czemu efekt chłodzenia jest niezmienny.

Sprawdź również:
Czy warto korzystać z usług rzeczoznawcy?

Montaż pompy ciepła – ile kosztuje?

Instalacja nowoczesnej pompy ciepła niesie ze sobą całe wiele korzyści. Osoby, które zdecydowały się na to rozwiązanie bardzo je sobie chwalą, podkreślając, że dzięki niemu płacą mniej za ogrzewanie domu.
Jednak by płacić mniej, trzeba jednak zapłacić odrobinę więcejza montaż urządzenia. Nie da się dokładnie określić, ile kosztuje montaż pomp ciepła. Koszt zależy od kilku czynników:

  • umiejscowienie nieruchomości: strefa klimatyczna, uwarunkowania geologiczne,
  • wykonanie domu: szczelność, stolarka, etc.,
  • kubatura domu,
  • sposób ogrzewania budynku, przykład: ogrzewanie podłogowe grzejniki,
  • typ układu urządzenia: powietrze woda, woda-woda, glikol-woda, etc.

Pompa ciepła to urządzenie, która się opłaca montować. Koszt jej zakupu i montażu zwraca się w zaledwie kilka lat, a możliwość uzyskania dofinansowania czyni tę inwestycję bardziej atrakcyjną!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s